ژوئن 7, 2023

ITFuturist

آینده پژوهی فناوری اطلاعات،مهاجرت،فناوری اطلاعات

انقلاب فناوری تازه ای در راه است

فناوری همگرا

فناوری های همگرا

در خصوص فناوری های همگرا و انقلابی که در راه است

⭕️فناوری های همگرا شده

از آغاز سده ۲۱، فناوری های همگرا[فناوری‌های شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو (NBIC)]در مسیر همگرایی و تغییر بنیانهای اولیه ساختارهای ماده و ماشین، اشیا، مغز ما و حتی جوامع بشری و طبیعت هستند. آنگونه که جان اف. کندی گفته است؛ گویا ما بر لبه یک مرز تازه ایستاده‌ایم؛ زیرا اینک درک و کنترل‌ما درقیاس با دهه‌های پیش، به‌ شکلی چشمگیر در حال افزایش است و دولت‌ها با مجموعه ای از پرسش های عمده اخلاقی و انتخاب‌های سیاسی روبرو خواهند شد.

⭕️جهان ما در معرض یک انفجار فناورانه است. به قول آینده‌پژوهان نامداری چون ری کرزویل ، هانس مارووک و نیک بوستروم، ضربآهنگ سیرتکامل به‌شکلی ‌نمایی قابل مشاهده است که این شرایط سبب آغاز عصری تازه در تاریخ بشریت و زندگی هوشمند شده است.
در حال حاضر نیز همگرایی چهار فناوری شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو دستاوردهای چشمگیر خود را نشان داده اند.
جان مک آفی و اریک برین ژولفسان از موسسه فناوری ماساچوست، نشان داده‌اند که چگونه افزایش خودکارسازی خطوط تولید کارخانه‌ها موجب ارتقای سطح کارگران کم‌مهارت شده است.
تایلر کاوئن از دانشگاه جورج میسون، در اظهار نظری مشابه میگوید: برخلاف آثار زودهنگام دخالت فناوری، پیشرفت‌های اخیر حوزه هوش مصنوعی و ربوتیک میتواند موجب بیکاری همیشگی بخش عمده ای از جمعیت شود.

دیگر موضوعات و کلان روندها نیز به مجموعه ای از چالش‌های تازه اشاره دارند.
🔸ظهور ابزارک‌های پوشیدنی در قالب رایانه مانند اپل‌واچ و گوگل‌گلس، اینترنت اشیا، ابرداده‌ها و چاپگرهای سه‌بعدی، همه و همه نویدبخش موج تازه ای از برهمکش، رقابت و سرانجام ،ترکیب انسان‌ وماشین‌ها هستند.
در این میان ،خطر بالقوه گسترش شکاف دیجیتالی بین نسل‌ها و طبقه‌های مختلف اقتصادی پیش بینی می شود که در نتیجه، زیانهای درخور توجه اقتصادی، اجتماعی و شناختی برای جوانان جامعه و اقشار کم‌درآمد دارد.
🔸از سوی دیگر، رشد شتابان هوش مصنوعی می تواند به‌ شکلی بنیادین، سرنوشت بشریت را پیش از پایان قرن تغییر دهد.

آینده پژوهی

بیشتر درباره آینده پژوهی