ژوئن 7, 2023

ITFuturist

آینده پژوهی فناوری اطلاعات،مهاجرت،فناوری اطلاعات

اچ جی ولز؛ طلایه‌دار داستان‌های علمی-تخیلی و آینده گرا

itfuturist.ir/H.G._Wells_by_Beresford

itfuturist.ir/H.G._Wells_by_Beresford

در خصوص هربرت ولز (اچ جی ولز) و آینده پژوهی

🔸«هِربرت جورج وِلز»؛ روزنامه‌نگار، جامعه‌شناس و نویسنده مشهور انگلیسی، زاده ۱۳ اوت ۱۹۴۶ است.
اگر چه ولز بیشتر به‌خاطر خلق رمان‌های علمی‌تخیلی شناخته شده‌است، اما او یکی از بنیان‌گذاران و آغازگران آینده‌پژوهی در جهان به‌شمار می‌رود.

🔸ولز در فاصله‌ دهه‌های‌ ١٨٩٠ تا ١٩٤٠، مهم‌ترین طرفدار اندیشه‌ پیشرفت وشناخته‌‌شده‌ترین چهره در ترویج علوم اجتماعی و طبیعی به شمار می‌رفت.
او همواره به دنبال راهی برای سازماندهی بهتر جامعه بود و طی این سال‌ها مشهورترین داستان‌ها درباره آرمان‌شهرهای آینده را به رشته تحریر درآورد.
داستان این رمان‌های ویران‌شهری معمولا این گونه آغاز می‌شدند که دنیا در حال رویارویی با یک فاجعه‌ نابود‌کننده بود، تا این که مردم راه بهتری برای زندگی پیدا می‌کنند. برای مثال در رمانی با عنوان «در دوران ستاره‌ دنباله‌دار»، گازهای متصاعد شده از دنباله‌دار باعث می‌شود مردم منطقی رفتار کنند و جمعی از دانشمندان کنترل دنیا را به دست می‌گیرند.
♦️ ولز در ادامه‌ کار نویسندگی‌ خود، شروع به نوشتن داستان‌های سیاسی کرد و در سال ۱۹۳۴، پیش‌بینی یک جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۰ را ارائه نمود، که این پیش‌بینی‌ به واقعیت پیوست.

🔸ولز سال‌های باقی‌مانده عمرش را تا زمان مرگ در سن ٧٩ سالگی، وقف تبلیغ اندیشه خود پیرامون علم آینده‌نگری کرد، او از جمله مدافعان رویکرد یکپارچه‌گرایی در علوم بود. ردپای بسیاری از رویداد‌های امروزی همچون تاسیس سازمان ملل متحد، توجه به خطر سلاح‌های کشتار جمعی و بیانیه حقوق بشر را می‌توان در آثار ولز جستجو کرد.
آینده پژوهی