ژوئن 7, 2023

ITFuturist

آینده پژوهی فناوری اطلاعات،مهاجرت،فناوری اطلاعات

ایموجی‌ها، راهكار تلگرام براي تماس امن

itfuturist.ir

itfuturist.ir

در خصوص راهکار جدید تلگرام برای تماس امن

♻ تلگرام تصمیم گرفته است، امکان تماس‌های صوتی را به این اپلیکیشن اضافه کند.
پروتکل امنیت تلگرام برای این امکان جدید، استفاده از ایموجی‌هایی است که دو طرف مکالمه در هنگام تماس می‌بینند؛ راهکاری بی‌سابقه برای احراز هویت.

♲ پاول دوروف، بنیان‌گذار تلگرام و تیم‌اش تصمیم گرفته‌اند، هم‌زمان با راه‌اندازی امکان برقراری تماس‌های صوتی در این اپلیکیشن از روشی نوین برای احراز هویت بهره بگیرند: نمایش چهار ایموجی گوناگون روی صفحه نمایش؛ یعنی اگر هر دو طرف ایموجی‌های یکسان دیدند، مکالمه امن و رمزگذاری‌شده خواهد بود.

♲ تلگرام برای آسان کردن سیستم احراز هویت از طریق ایموجی‌ها آنها را از میان ٣٣٣ کاراکتر مختلف انتخاب می‌کند که نام بردن‌شان در همه زبان‌ها با کلمات ساده ممکن است: مثلا تلفیقی از ماهی، گیلاس، چشم و خورشید. یعنی بیش از ۱۲ میلیارد ترکیب چهارتایی گوناگون از ایموجی‌ها برای احراز هویت و ارتقای امنیت به کار خواهند رفت.

♲ این سیستم رمزگذاری مکالمات مبتنی بر “شیوه تبادل کلید دیفی‌-هلمن” است که در سال ۱۹۷۷ ابداع و ثبت شده است.

♲ اگرچه در سال ۲۰۱۵‌آسیب‌پذیری‌هایی در این روش رمزگذاری یافته شد، اما با فاصله‌ای اندک حفره‌های امنیتی آن برطرف شدند. تماس‌های صوتی تلگرام صورت ساده‌ای دارند و استفاده از آنها هم بسیار آسان
است. تلگرام همچنین اعلام کرده که از یک شبکه عصبی ویژه برای مطالعه عادت‌های کاربران در برقراری تماس‌های صوتی بهره خواهد گرفت تا با آنچه از این روش می‌آموزد، بتواند کیفیت تماس‌های صوتی را بهینه‌سازی کند
تماس‌های تلگرام خود را با اتصال اینترنتی شما سازگار می‌کنند تا با مصرف كمترین میزان پهنای باند و داده، بهترین کیفیت ممکن را ارائه کنند. گزینه “استفاده کمتر از دیتا” هم در کنار این سرویس ارائه خواهد شد تا کاربران کشورهایی نظیر ایران که با اینترنت گران‌قیمت و پهنای باند محدود مواجه‌اند، بتوانند با مصرف ۲۵ تا ۳۰ درصد دیتای کمتر، تماس‌های صوتی خود را برقرار کنند.

✍ منبع: دویچه وله فارسی

تلگرام
آینده پژوهی
بیشتر درباره آینده پژوهی