ژوئن 7, 2023

ITFuturist

آینده پژوهی فناوری اطلاعات،مهاجرت،فناوری اطلاعات

دنیا وقتی لباس ها به اینترنت متصل میشوند چگونه است؟

پوشیدنیهای متصل به اینترنت

پوشیدنیها

در خصوص اتصال لباسها به اینترنت

اگرچه در حال حاضر فناوری های پوشیدنی در بازار به گرمی توسط کاربران مورد استقبال قرار گرفته اند، اما این باعث نمی شود لباس ها خود در آینده به اینترنت متصل نشوند!

به گزارش کلیک، تصور کنید یک ژاکت جدید از برند مورد علاقه خود خریداری می کنید و آن را برای اولین بار به تن می نمایید. سپس، با گوشی هوشمند خود، تگ تعبیه شده بر روی آستین ژاکت را اسکن می کنید تا لیستی از گزینه ها برای شما نمایان شود تا بدین ترتیب شما بتوانید اطلاعاتی در مورد طراحی ژاکت، چگونگی انتخاب مواد پایدار در ژاکت توسط برند و نیز جرئیات دقیق راجع به کارخانه و مخل تولید ژاکت به دست آورید. همچنین، هندزفری خود را در گوشتان می گذارید و به لیستی از آهنگ ها که برند ژاکت شما تدارک دیده، گوش می کنید و به قدم زدن ادامه می دهید. چطور است!؟

💢تصور کنید آخر هفته به یک مهمانی دعوتید. وقتی به آن جا می رسید، یک نفر لباستان را با تگ RFID اسکن می کند و به شما اجازه ورود می دهد! جالب تر این که، اگر ۱ درصد احتمال دهیم کسی به طور اتفاقی در مهمانی نوشیدنی را بر روی لباس شما بریزد، وقتی به خانه بر می گردید، تنها کافیست لباس را در داخل ماشین لباسشویی بیندازید و به سراغ کار های خود بروید؛ چون خود لباس مشخص خواهد کرد که چه نوع شستشو در چه مدت زمان برای آن مناسب است!

این چشم اندازی از آینده است که توسط شرکت Avery Dennison که تولید کننده برچسب مراقبت در بسیاری از لباس ها است، طراحی و توسعه داده شده است. این شرکت همچنین مشاور برند های لباس و توسعه دهنده بازار خرده فروشی آن ها نیز هست.

رانا سیدامد، مدیر نوآوری جهانی این شرکت می گوید: لباس های متصل به اینترنت با این قابلیت های ذکر شده دور از دسترس نیستند. من فکر می کنم هم اکنون می توان آینده را در زمان حال مشاهده کرد.

در واقع، لباس های با قابلیت اتصال به اینترنت در حال حاضر در حال ساخته شدن هستند، اما تنها تعدادی از آزمایش های پراکنده تا کنون در مورد آن ها انجام شده است. در اجلاس مد در تاریخ دوم نوامبر، اوری دنیسون از یک کت هوشمند به نام Bright BMBR پرده برداری کرد ک با برچسب مد Rochambeau و نیز توسط استارت آپ اینترنت اشیای یک شرکت لندنی تولید گشته است.

این ژاکت دارای یک چیپ NFC (یک تراشه ارتباطات میدان نزدیک مانند آن چه گوشی شما برای پرداخت مبالغ در فروشگاه استفاده می کند) و کد QR شخصی است که اجازه می دهد از آن مانند یک پاسپورت VIP در مواقع مختلف در سراسر نیویورک استفاده کرد.

Bright BMBR در ماه دسامبر با قیمت ۶۳۰ دلار برای فروش قرار داده خواهد شد، اما نکته این جاست که تنها تعداد محدودی از آن یعنی ۱۵ عدد به فروش گذاشته خواهد شد، اما این تنها آغاز راه است. اوری دنیسون و استارت آپ لندنی Evrthing در اوایل سال جاری طرحی را برای اتصال ۱۰ میلیارد قطعه از لباس و لوازم جانبی به اینترنت ارائه دادند. مانند ژاکت Rochambeau، این قطعه ها همگی در پلت فرم هوشمند محصولات یعنی Janela اجرا خواهند شد.

آینده پژوهی
اینترنت اشیا