ژوئن 7, 2023

ITFuturist

آینده پژوهی فناوری اطلاعات،مهاجرت،فناوری اطلاعات

درس اول: مهمترین مهارت زبان انگلیسی که باید هر زبان آموزی یاد بگیرد

در خصوص استراتژیهای لیستنینگ آیلتس

همانطور که میدانید یک کودک از بدو تولد به مدت 2 سال فقط اصوات و گفتار را از جهان اطرف خود دریافت میکند و به نوعی میشنود و پس از دو سالگی شروع به تکرار و تقلید میکند. بنابراین یکی از مهمترین مهارتها در زبان آموزی Listening می باشد در اینجا ما به ارائه برخی از این استراتژیها برای ارتقائ این مهارت می پردازیم.البته این استراتژیها در زمان آزمون آیلتس کاربرد فراوانی دارد.
سعی کنید روزانه حداقل ۲ ساعت به اخبار روز گوش دهید. البته بهتر است به پادکستهاییکه به لهجه بریتیش می باشد گوش دهید چون باعث می شود گوش شما به این لهجه عادت کند و سرعت یادگیری شما بالا می رود.شما میتوانید از طریق گوگل گروه من به برخی از آنها دسترسی پیدا کنید.
حال به توضیح استراتژیها در زیر می پردازیم. البته این استراتژیها برای کسانی مفید است که با آزمون آیلتس آشنایی دارند. اگر شما تا بحال در این آزمون شرکت نکردید بهتر است برای آشنایی بیشتر به لینکآیلتس مراجعه کنید.
1.guesswork
در این مرحله زمانیکه به شما فرصت مطالعه متن را می دهند باید با خواندن دقیق جاهای خالی را حدس بزنید و از ساختار جمله مشخص است که جای خالی یک اسم /صفت /فعل /عدد یا … است. بنابراین زمانیکه مکالمه شروع میشود آمادگی کامل برای دریافت جواب را دارید.
2.signpost word (I mean, the first thing is, but,…)
این تکنیک به شما میگوید که نسبت به بعضی از کلمات هنگام مکالمه یا توضیح اطلاعات در لیسنینگ باید حساس باشید چون گوینده میخواهد در مورد آن مطلب توضیحات اضافی دهد که میتواند جواب سوال شما باشد
3.in-between pieces of information (checklist technique)
این تکنیک به شما کمک میکند تا سرنخ ها را گم نکنید و رشته کلام را به راحتی با تیک هایی که در متن خود میزنید دنبال کنید.
4.synonyms (phrases that they mean the same )
همواره باید نسبت به مترادفهای یک کلمه حساس باشید چون معمولا در سوال کلمه ای عنوان میشود و در مکالمه از مترادفهای آن استفاده میشود تا دایره لغات شما مورد ارزیابی قرار گیرد.
5.elimination technique (contradictory phrases or words)
تکنیک حذف زمانی بکار می آید که گوینده اطلاعات زیادی را به شما میدهد و شما زمان گوش کردن با حذف اطلاعات اضافی زودتر به جواب جواهید رسید.
6.same word not necessarily answer
لغاتی که در متن سوال می بینید و همان لغت را در مکالمه میشنوید ضرورتا جواب نیست بلکه شما باید به مفهوم اصلی آن توجه کنید.
7.repeated words, different part speech
لغات تکراری لزوما جواب نیستند ولی اگر شما زمانی میخواهید مبتنی بر حدس و گمان چواب دهید این لغات تکراری میتوانند گزینه مناسبی باشند. همچنین تغییر لحن گفتگو نیز معمولا شما را به جواب میرساند.
8.contrastive devices
بطور کلی در امتحان لیسنینگ شما باید در زمانهای مناسب تمرکز خود را روی درک سوالات بگذارید چون اگر درک درستی از سوال نداشته باشید در پیدا کردن جواب به مشکل بر میخورید بنابراین باید با متضاد کننده ها نیز آشنایی داشته باشید.