ژوئن 7, 2023

ITFuturist

آینده پژوهی فناوری اطلاعات،مهاجرت،فناوری اطلاعات

itfuturist.ir

itfuturist.ir

در خصوص هوش مصنوعی


شاید نیاز به صد سال باشد تا یک کامپیوتر بتواند انسان‌ها را در بازی Go شکست دهد. (روزنامه نیویورک تایمز – ۱۹۹۷)

هوش مصنوعی به لطف الگوریتم‌های جدید، رشد وسعت اطلاعات جمع‌آوری شده و افزایش سرعت محاسبات کامپیوترها توانسته در دهه‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.
هوش مصنوعی را تقریبا می‌توان در هر زمینه‌ای به کار برد، برای مثال در عکاسی قابلیتی وجود دارد که به لطف آن می‌شود عکس ثبت شده را تبدیل به تابلوی نقاشی کرد.

گوگل هوش مصنوعی ساخته که در پایگاه داده استفاده می‌شود و با تنظیم انرژی مصرفی می‌تواند صدها میلیون دلار صرفه‌جویی کند.

در صورتی که بخواهیم آینده هوش مصنوعی را به زبانی ساده بیان کنیم مانند آنچه در انقلاب صنعتی رخ داد و انسان‌ها به لطف ماشین آلات از انجام وظایف فیزیکی رها شدند، هوش مصنوعی نیز ما را از انجام وظایف هوشی رها خواهد کرد تا بشر بتواند به جای سپری کردن وقت خود در انجام کارهای یکنواخت و روزمره به دنبال اکتشافات جدید برود.

بعضی از مردم نگران هستند که هوش مصنوعی می‌تواند شغل‌های زیادی را حذف کند.
البته باید گفت که همیشه یک تکنولوژی جدید باعث می‌شود روش‌های قدیمی کنار گذاشته شده و به همراه آنها، مشاغل مرتبط با آنها نیز حذف گردد، اما در نظر داشته باشید که همراه این تکنولوژی‌های جدید، مشاغل جدیدی نیز ایجاد می‌شود که مرتبط با آنها هستند، برای مثال با تولید کامپیوترهای شخصی شغل‌های مختلفی نیز رشد کردند که از جمله می‌توان به طراحی گرافیکی اشاره کرد.

استاد بازی Go توسط هوش مصنوعی گوگل مغلوب شد. (روزنامه نیویورک تایمز – ۲۰۱۶)

البته شرایط کنونی با گذشته متفاوت است. احتمال اینکه یک شغل با تحول دچار شود بسیار بیشتر از این است که شغل جدیدی جایگزین آن گردد، برای مثال میلیون‌ها نفر به عنوان تولیدکنندگان اپلیکیشن فعالیت می‌کنند و با پیشرفت هوش مصنوعی، جنبه جدیدی به شغل آنها اضافه خواهد شد تا بتوانند از قدرت فوق العاده بالای هوش مصنوعی هرچه بهتر در اپلیکیشن‌های خود استفاده کنند.

امروزه مشاغلی مانند توسعه دهندگان اپلیکیشن، هدایت کنندگان پهپاد و بازاریابان شبکه‌های اجتماعی، مشاغلی هستند که کمتر کسی می‌توانست در دهه‌های اخیر به وجود آنها فکر کند، چه برسد به اینکه کسی بتواند از این طریق درآمد نیز داشته باشد. این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت و ما شاهد افرادی خواهیم بود که دارای مشاغلی مرتبط با هوش مصنوعی هستند.

هوش مصنوعی

در باره هوش مصنوعی