ژوئن 7, 2023

ITFuturist

آینده پژوهی فناوری اطلاعات،مهاجرت،فناوری اطلاعات

۶ راهکار شگفت انگیز فناوری برای جاودانگی انسان

Immortality

Immortality


جاودانه شدن یکی از آرمان‌های انسان بوده که بیشتر به جهان فانتزی و علمی تخیلی منتسب است. بااین‌حال، یک زیرمجموعه از دانشمندان برجسته معتقدند جاودانگی نه‌تنها قابل‌ دسترسی است، بلکه در کمتر از ٢٥ سال به آن خواهیم رسید!

ایده جاودانگی به کوشش افرادی چون ری کرزویل مدیرفنی گوگل، ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا موتورز و رییس جمهوری پیشین آمریکا دونالد ترامپ و همچنین دیز ناتز و زولتان استفان به اشتراک گذاشته شد.
هدف این است که با کمک علم و فناوری به فراتر از محدودیت‌های زیستی دست‌ یابیم.
بسیاری از روشنفکران برجسته بر این باورند که جاودانگی هدف ملموسی است؛ فقط چگونگی دستیابی به آن مسئله اصلی است.

شش پاسخ زیر احتمالا می‌تواند کلیدی برای زندگی ابدی بشر باشد:

1⃣آپلود ذهن بر کامپیوتر
پیشگویان آینده بر این باورند که در آینده نزدیک ما قادر به کپی و اسکن تمام داده‌هایی که در مغز ما وجود دارد و آپلود آنها در یک کامپیوتر خواهیم بود. این به ما اجازه خواهد داد تا برای همیشه به اطلاعات دسترسی داشته باشیم. البته، این ایده از آپلود ذهن هنوز کاملا علمی تخیلی است، اما اگر این ایده ملموس شود، احتمالا فرزندان ما می‌توانند در یک جهان بی‌حدوحصر که منعکس‌کننده مفاهیم زندگی‌تان باشد زندگی کنند.

2⃣بافت‌های رشد یافته در آزمایشگاه
با توجه به اطلاعات ثبت‌شده در سازمان اهداکنندگان. هر ده دقیقه نام فرد دیگری به لیست دهندگان عضو اضافه‌شده و به‌طور متوسط روزانه ٢٢ نفر به علت انتظار پیوند جان خود را از دست می‌دهند. اندام بر روی آزمایشگاه پتانسیل رشد را داشته و این امکان را می‌دهد که با ساخت اندام‌های تازه و جدید افزایش طول عمر برای همه وجود داشته باشد. با پیشرفت در این موضوع امکان پیوند برای افراد مبتلا به سرطان نیز وجود خواهد داشت.

3⃣سایبورگ شدن
روش دیگر افزایش نامحدود طول عمر است که در صحنه‌ای از فیلم RoboCop و ادغام بدن ما با ماشین قابل‌مشاهده بود. جایگزینی اندام، اصلاح اندام آسیب‌دیده و یا قسمتی که به‌درستی کار نمی‌کند و تعویض آن با ماشین یکی از راه‌های افزایش طول عمر است.

4⃣نانوفناوری
علم نانو این عبارت را خلاصه می‌کند که «چیزهای بزرگ، در بسته‌های کوچک می‌آیند.» نانو‌فناوری زمانی که همه‌چیز در یک مقیاس فوق‌العاده کوچک به کار گرفته شوند، استفاده می‌شود. درواقع، همه‌چیز در مقیاس بسیار کوچک نانو خواص متفاوتی را بروز خواهند داد. به‌عبارت‌دیگر ١٠٠.٠٠٠ نانومتر برابر با اندازه یک‌رشته از مو است. طبیعت نیز با استفاده از نانومقیاس ساختارهای متفاوتی را ایجاد نموده است. از طریق تسلط بر این فناوری، انسان می‌تواند طبیعت را دست‌کاری نموده و به ویژگی‌های مطلوب خود دست یابد. با تزریق ربات کوچک در اندازه نانو به یک فرد، پزشکان واحد گشت و آنالیز کوچک خود را که بازرسی، محافظت و تعمیرات بدن یک فرد است راه‌اندازی می‌کنند.همچنین، فناوری نانو می‌تواند مقاومت به سرما و گرما را تغییر دهد. سرما زیستی و یا عمل انجماد خود، قهرمان نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی است که می‌خواهند یک شخصیت معاصر برای پایان دادن به جهان آینده داشته باشند. این ربات کوچک می‌تواند آسیب‌های ناشی از سرما زیستی را هشدار داده و به یک زندگی و نسل‌های بعد کمک کند.

5⃣ یکتایی (سینگولاریتی)
«یکتایی» ویژگی است که انسان از محدودیت بیولوژیکی خود به دلیل به دست آوردن مقدار ژرفی از هوش، فراتر آمده است. یکتایی یک اصطلاح علمی است که می‌گوید انسان‌ها قادر خواهند بود به هوشی یک تریلیون برابر قوی‌تر ازآنچه امروز است برسند.

6⃣ خون جوان
دانشمندان معتقدند که تزریق سالمندان با خون جوان می‌تواند عوارض پیری را معکوس کند.
درواقع، مطالعات متعددی است که این فرضیه را قابل‌قبول کرده است. دانشمندان خون موش جوان را به موش مسن تزریق نموده و به‌صورت باورنکردنی مشاهده کردند که موش مسن‌تر شروع به توسعه سلول‌های جدید در مغز خود و با یک نرخ نمایی کرده است. همچنین، مغز خود را شبیه به مغز موش جوان زیبا نموده است. درحالی‌که از سوی دیگر، تزریق خون موش مسن به موش جوان اثر سوء بر عملکرد موش جوان داشته است.

آینده پژوهی